Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Showcase


Channel Catalog


Channel Description:

New entries added to the Internet Meme Database

older | 1 | .... | 504 | 505 | (Page 506) | 507 | 508 | .... | 637 | newer

  0 0
 • 03/17/18--19:17: Ironic Folded Book Pages
 • This was an image originally posted on Reddit on /r/mildlyinteresting.

  According to the OP in the comments, the book was a decoration in a classroom. Though the book title is unknown, a comment suggested the book was probably Chief Justice by Ed Gray.

  This image spread virally during the first couple hours when it was posted. It was reposted on social media and meme sharing sites.


  0 0

  This entry is still being researched.

  About

  Godzilla is about to attack your city is an exploitable image asking posters in an online thread to draw or add an object to an image depicting Godzilla in front of a city, to “protect”. Common examples involve the use of meta-elements, such as the text itself, or humorous interpretations of the image.

  Origin

  On June 13, 2017, an anonymous user submitted an image to 4chan’s /b/ with the message “Help the city /b/”.[1] The image depicts Godzilla attacking a city, with a small figure labelled “you” in the center. The caption of the image asks posters to use MS Paint to draw something to protect the city with.

  orginal_image

  Spread

  On December 10, 2017, Imgur user uploaded a collection called Godzilla is attacking your city which contained 12 variations of the meme. The gallery included cariations referencing EA DLC and Push it Somewhere Else Patrick. The gallery has over 126 thousand views as of March 18, 2018.[2]

  Godzilla attacking your city

  On the same day, Tumblr blog Racing Bara Karts made a post of variations of the meme, many of which involved manipulating the text or items in the image to change the nature of the scenario into one more absurd and funny.[3]

  tumblr_image

  On December 13, 2017, meme-sharing site me.me uploaded an image of the same format featuring Mario’s Super Smash Brothers using his cape to deflect Godzilla’s direction, parodying the cape’s in-game functionality.[4]

  image goes here

  Various Examples

  3×2 span images

  External References


  0 0
 • 03/18/18--09:28: Barkod Sistemi
 • Dilerseniz kendi barkodlarınızı basarak veya ürünler üzerindeki hazır barkodları kullanarak firmanız için tam bir Barkod Sistemi kurabilirsiniz.

  Kağıt ve kalem veya Excel şablonlarını kullanan ve barkodların sunduğu kolaylık ve doğruluktan yararlanmayan olduça şaşırtıcı sayıda işletme bulunmaktadır. En yaygın kanı bu programların uygulanmasının çok pahalı ya da zor olabileceği yönündedir. Oysa bilinmeyen nokta işletmeniz için böyle bir sistem kurmak gerçekten ucuz ve aynı zamanda uygulanması olduça kolay olabilir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak uygun bir Barkod Sistemi almanız mümkündür.

  Barkod Sistemi nedir? neden önemlidir?

  Kısacası, işletmelerinizi büyümeye hazır hale getirmek için daha doğru ve verimli bir şekilde çalıştırmanıza olanak tanır. Müşterileriniz karşısında daha profesyonel gözükeceksiniz. Özellikle bir mağaza işletiyor ve kasa’da müşterilerinize barkodlu satış programı kullanarak satış gerçekleştiriyorsanız.

  Bunları biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim

  Mağazanıza barkod otomasyonu kurarak takip etmeniz, envanter doğruluğunuzu önemli ölçüde artırabilir. Ürünlerinizin üzerinde barkod olması, onları bir barkod okuyucu ile bir bilgisayara anında okutabilmenizi sağlar. Bilgisayarınızın sizin için tüm ağır işi yapmasını sağlayabilirsiniz.

  Bilgisayarlar kusursuz değillerdir fakat herhangi bir insanın olabileceğinden çok daha doğrudurlar. En iyi eğitilmiş satış yapan personel kasiyer bile her 250 tuş vuruşunda en az bir hata yaptığını göteren çalışmalar bulunmaktadır.

  Öte yandan barkodları bir barkod okuyucu yardımı ile bilgisayara aktarmak her 5000 ile 36 trilyon karakterde bir tarama hatası oranına sahiptir.

  Bu ihtimallerin lehimize olmasını isteriz değil mi ?

  Barkod Sistemi ile İşletmenizi kolayca büyütün

  Ürün gamınız azda olsa, zaman içinde büyecek de olsa bir barkod otomasyonu’nu daha sonra değil, ilk öncelik olarak yapınıza entegre ederek işinize ölçeklenebilirlik kazandırırsınız.

  Ölçeklenebilirlik, bir ürününüzün, 100 ürünüzün veya 10.000 ürününüzün olup olmadığıdan bağımsız olarak aynı şekilde çalışacağı anlamına gelir.

  İşletmeinizin böyle bir yazılım’a sahip olması ekibinizin yeni üyelerini daha kolay bir şekilde eğitir. Ürün aramak veya ürün açıklamalarını ezberlemek yerine yeni ekip üyeniz ürünü kolayca barkod okuyucu ile okutabilir.

  BarkodSis ile Profesyonel görünün

  Otomasyon kullanan işletmeler iki kat avantaja sahiptir. Öncelike stok kontrolü sağlar. Ayrıca bir müşterinin kasada harcadığı süreyi önemli ölçüde azaltır. Bir müşterinin satın alım işlemini böyle bir sistem kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmeniz durumunda, mevcut yapınıza göre müşterilerinizde daha iyi bir izlenim bırakırsınız.

  Tam bir Barkod Sistemi nasıl kurabilirim?

  Barkod Sistemi Özellikleri

  Barkod okuyucu ile çalışma Barkod yazıcı ayrımı yapmaz. Dokunmatik barkod bilgisayarlar ile uyumludur. Tüm teraziler ile kolay tartım ve satış imkanı. Ürün barkod yazdırma özelliği Ayrıntılı satış raporları Satış tutarını günlük kurlar ile farklı para birimlerinde gösterme Mobil patron raporu ile işletme takibi Sınırsız kullanıcı ile çalışma Müşteri bekletme özelliği ile birden fazla müşteriye satış imkanı Telefon ile sipariş özelliği ile sınırsız müşteri ve ödeme takibi Günlük, haftalık, aylık ve yıllık satış raporları alabilme Online ve Offline satış imkanı ile şubelerin tek merkezden yönetilmesi Plasiyer ve kasiyer takibi Barkodsuz ürünlere tek dokunuşla barkod tanımlama Vadesi geçen ödemelerin hatırlatılması E-ticaret ve pazaryerleri ile entegreli çalışabilme Toplu veya şube bazında stok miktarları ve tutarını hesaplama SMS ile müşteri bilgilendirme Ankara, istanbul, izmir, bursa hangi şehirde olursanız olun, kurulum ve eğitim

  0 0
 • 03/18/18--10:07: Emit Lasaga
 • hE ᴱᴹᴵᵀˢ THe LASagA.
  THe LASagA ᴱᴹᴵᵀˢ.
  He I s LASagA
  PrepARE fOR ABSORBENT
  HE Is EMMITTING LASagA
  BEGIn ᴬᵇˢᴼʳᵇ
  IT Is ₐbₛₒᵣb


  0 0

  About

  Donald Trump Touching Mike Pence’s Knee is a series of image macros of United States President Donald Trump seemingly comforting Vice President Mike Pence during Reverend Billy Graham’s funeral by touching his leg. The meme is generally used in object labeling.

  Origin

  On February 28th, 2018, Getty Images photographer Mandel Ngan uploaded a photograph of President Donald Trump, First Lady Melania Trump and Vice President Mike Pence at the funeral for Reverend Billy Graham.[1] In the photograph (shown below), Trump can be seen reaching over his wife Melania and touching the thigh of Mike Pence.  Spread

  That day, the website The Cut,[2] published an article about the picture.

  Two days later, HuffPost reporter Ashley Feinberg tweeted[3] the picture and two zoomed-in pictures of the hand on Pence’s leg and Pence’s face. She captioned the picture, “when you desperately need mother.” The post (shown below, left) received more than 6,700 retweets and 34,000 likes in two weeks.

  On March 15th, Redditor[4] NorbertH66 posted an object labeling version of the photo, which was originally posted by Instagram[5] user @epic_meme_gang on March 14th. The image features the words “My pee getting stored” overlaid on Trump, “Some made up organ called the bladder” over Melania and “My balls” on Pence. This Pee is Stored in the Balls variation (shown below, center) received more than 18,000 points (83% upvoted) and 285 comments in 24 hours.

  That day, Redditor[6] DrTroll_2000 posted a Flat Earth Theory variation. The post (shown below, right) received more than 700 points (96% upvoted) in less than 24 hours.  Various Example
  Search Interest

  External References


  0 0
 • 03/15/18--13:02: Warhammer: Vermintide
 • About

  Warhammer: Vermintide is a multiplayer first-person shooter video game series set in the Warhammer 40,000 universe. Both games in the series were developed by Fatshark and have been released on Windows, Playstation 4, and Xbox One.

  History

  Fastshark, the developers behind War of the Roses, wanted to develop a Warhammer game since after playing Warhammer Fantasy Battle in 2004.[1] The team approached Games Workshop in 2013 for a license to Warhammer and began working on the first Vermintide game that year. The team coordinated with Games Workshop to ensure their vision for their game did not contradict the Warhammer series and to ensure the game had a “Warhammer feel.” The game is a co-op first person shooter about surviving the apocalypse. The team was inspired by the Left 4 Dead series, and Vermintide has been compared to the series. The first Vermintide game, Warhammer: Endtimes – Vermintide was announced on February 5th, 2015 with a trailer that gained over 252,000 views (shown below). The game was released on Microsoft Windows on October 23rd of that year. The game sold over 500,000 copies.  Warhammer: Vermintide II

  In August of 2017, Fatshark announced Warhammer: Vermintide II.[2] On October 17th, 2017, the full trailer for the game was revealed (shown below).  Reception

  The first Vermintide game was met with positive reception. The first game was named by PC Gamer as “The Best Game of PAX” in 2015. The game has a score of 79/100 on Metacritic.[3] Many critics praised the game for being true to Warhammer and employing good elements from Left 4 Dead. The second Warhammer gained a score of 80/100 on Metacritic.[4]

  Online Presence

  The game has a devoted subreddit[5] which has over 27,000 upvotes. The game also has 23,000 likes on Facebook.[6] There is also a sizable amount of fan art on Tumblr devoted to the game (examples shown below).  Search Interest

  External References


  0 0
 • 03/19/18--08:25: Timmy Thick
 • About

  Timmy Thick the pseudonym of a male social media personality who amassed a following posting effeminate selfies on Instagram as well as raunchy content which resulted in the account being banned several times. He also gained a large following on Twitter. In March of 2018, the account announced on Twitter that the persona was a social experiment conducted by a student at Harvard.

  History

  Timmy Thick began posting on Instagram in 2016 as TIMMYTHEBARBIE.[1][2] He amassed a following by posting pictures of himself looking effeminate, wearing women’s clothes and posing in feminine positions (examples shown below).  In the course of two years, Timmy Thick had Instagram accounts banned several times for raunchy content but was able to quickly amass thousands of followers after starting fresh accounts[2] without significantly changing his content. As of March 19th, 2018, his active Instagram account[3] has over 35,000 followers and his Twitter[4] has over 38,000 followers. It is claimed he associates with other social media stars Danielle Bregoli and Ugly God.[1][2] According to Heightline, “inconclusive sources” place his internet net worth at $30,000 and his annual salary from social media use at $15,000. No personal information, such as his background or real name, is known about Thick beyond his birthday.[2] On March 15th, 2017, YouTuber loveliveserve posted a video about Timmy Thick, gaining over 1.5 million views (shown below).  Thick has four different submitted definitions on Urban Dictionary ranging from people mocking him to people supporting him for being himself.[5]

  Harvard Social Experiment Tweet

  On March 17th, 2018, the Timmy Thick Twitter account tweeted, “Good Evening, “timmythick” was a 24 month sociological study conducted by Harvard University. We are now complete with our study. Thank you for your time.”[6] The tweet gained over 30,000 retweets and 80,000 likes.  In a since-deleted tweet, Brandon Wardell appeared to corroborate the tweet, saying he’d known about it for a year and that Timmy Thick was a head writer at Harvard’s satirical newspaper, the Harvard Lampoon (shown below).  The online reaction to the announcement mostly included people shocked at the prank. Popular tweets reacting to the news include one by @guwop that gained over 200 retweets (shown below, left) and one by @BBWslayer666 that gained over 230 retweets (shown below, right).  Search Interest

  External References

  [1]Famous Birthdays – Timmy Thick

  [2]Heightline – Timmy Thick

  [3]Instagram – Timmy Thick

  [4]Twitter – Timmy Thick

  [5]Urban Dictionary – Urban Dictionary

  [6]Twitter – Twitter


  0 0
 • 03/19/18--09:23: Krusty Krab vs. Chum Bucket
 • About

  Krusty Krab vs. Chum Bucket is a photoshopexploitable that compares two competing things using the fictional restaurants “The Krusty Krab” and “The Chum Bucket” from the animated television series SpongeBob SquarePants. In the meme, people replace the signs on each restaurant and photoshop something they like over the Krusty Krab and something they dislike over the Chum Bucket.

  Origin

  The restaurants used in the meme, the Krusty Krab and the Chum Bucket, are competing establishments in the television series SponeBob SquarePants. The Krusty Krab is where the character SpongeBob SquarePants works and first appeared on the first episode of the series, “Help Wanted,” on May 1st, 1999.[1] The Chum Bucket is owned by the character Plankton, who opens the restaurant in episode three, “Plankton!,” which first aired on July 31st, 1999.[2] Plankton’s restaurant in this episode attempts to steal the recipe for the Krusty Krab’s signature dish, the Krabby Patty.

  The earliest known iteration of the restaurants used as a comparison meme was posted on March 9th, 2018 by Twitter[3] user @yungdavidbeckhm. In this tweet, the logo for the video game console PS4 is photoshopped over the Krusty Krab and a crudely drawn version of the competing video game console Xbox is photoshopped over the Chum Bucket. The post (shown below) received more than 31,000 retweets and 39,000 likes in 10 days.  Spread

  Several days later, on March 12th, Twitter[4] user @nathanjimenez_ tweeted a Buffalo Wild Wings vs. Wing Stop variation. This post about the two buffalo wings restaurants (shown below, left) received more than 17,000 retweets and 31,000 likes in six days.

  The next day, on March 13th, Twitter[5] user @genemarinas tweeted a picture of boneless buffalo wings over the Krusty Krab and regular buffalo wings over the Chum Bucket. They captioned the post “don’t argue with me on this 🤣.” The post (shown below, center) received more than 16,000 retweets and 33,000 likes in six days.

  On March 14th, Redditor[6] jakeweberphoto posted a version featuring the two fictional pizzeria from the television series The Office called Alfredo’s on the /r/DunderMifflin subreddit. The post (shown below, right) received more than 1,7000 points (98% upvoted) and 30 comments.  The following day, Twitter[7] user @laszrhc tweeted an Instagram Stories vs. Snapchat variation with the caption “Well here’s one I think we could all agree on 🤔” The post (shown below) received more than 149,000 retweets and 321,000 likes in four days.  Over the next few days, several media outlets covered the popularity of the meme, including BuzzFeed, [8] Complex,[9]The Daily Dot, [10]Mashable[11] and more. On March 17th, Twitter[12] published a Momements page about the meme.

  Various Examples
  Search Interest

  External References


  0 0
 • 03/19/18--10:51: Self-Defense Geezer
 • About

  Self-Defense Geezer refers to a Japanese man interviewed on a Japanese morning television program who argued that one should not rely on the national pension to be financially stable but rather protect oneself by looking to stocks or leaving the country. The interview went viral on Japanese Twitter, as people compared the man to an anime or video game character.

  Origin

  The clip appears to have aired on Japanese television in March of 2018. On March 8th, the clip was uploaded to YouTube by user 革靴吐きたい, gaining over 693,000 views. One of the earliest known posts with the character on Twitter is dated March 7th.[1] In the clip, an anonymous man who is only identified as being 35 years of age offers his opinion on how to remain financially stable in Japan. The name “Self-Defense Geezer” comes from a translation of one of his opinions, saying that looking somewhere other than the national pension for financial security is a form of self defense.  Spread

  The man’s highly-expressive demeanor in the clip inspired Japanese Twitter users to compare him to characters from pop culture, such as the television show Kamen Raider. For example, Twitter user @Amatu20101201 created a photoshop of the man as a character from the show that gained 20 retweets and 31 likes (shown below, left). Twitter user @kaerusanondwuru did something similar, gaining over 30 retweets and 110 likes (shown below, right).  Twitter user @rumiya0172 compared the man to a character from Final Fantasy XV (shown below, left). The Twitter account for Final Fantasy Japan got in on the joke by tweeting the character Ardin saying lines from the original clip, gaining over 36,000 retweets and 45,000 likes (shown below, right). On March 19th, Kotaku[2] covered the spread of the character on Twitter.  Various Examples  Search Interest

  Unavailable

  External References


  0 0

  About

  “RT If You Can Hear This Image’ (or “RT If You Can Hear This Picture”) is a popular caption for images that Twitter use to describe photographs that are heavily associated with a specific sound. People are then encouraged to “retweet” or share the image if they recognize the sound.

  Origin

  The earliest known iteration of the caption was posted on July 29th, 2014 by Twitter[1] user @beywithjoon. The image in the tweet (shown below), however, has since been deleted.  Spread

  Several months later, on October 21st, 2014, Twitter[2] user @_Dutch tweeted a picture of rapper Meek Mill with the caption. The post (shown below, left) received more than 65 retweets and 10 likes.

  About one year later, on October 15th, 2015 Twitter[3] user @nellychillin tweeted the “THX” logo with the caption. The post (shown below, center) received more than 25 retweets and 10 likes in two and a half years.

  Four months later, on February 29th, 2016, Twitter[4] user @Hloni_CR7 tweeted a screen capture from the Tyler Perry film Maedea’s Big Happy Family. The post (shown below, right) received more than 695 retweets and 120 likes in two years.  On March 15th, 2018, Twitter[5] user @LJB_FGC posted an image of Chris Tucker from the The Fifth Element with the caption. The post (shown below) received more than 8,400 retweets and 11,000 likes.  Various Examples
  Search Interest

  External References


  0 0
 • 03/19/18--12:40: Always Sunny Plate Toss
 • About

  Always Sunny Plate Toss refers to a series of images based on a screen capture from the America television comedy It’s Always Sunny in Philadelphia. The image features Mac (played by Rob McElhenney) serving a bowl of cereal to Dennis (played by Glenn Howerton), who throws the bowl across the room. In object labeling variations, each of the plate and characters are labeled various things.

  Origin

  On February 3rd, 2016, the episode of It’s Always Sunny in Philadelphia entitled “Mac and Dennis Move to the Suburbs” aired. The episode features a scene in which Mac serves Dennis a bowl of cereal. Dennis then throws the cereal across the room (clip shown below).[1]  About one week later, on February 9th, a gif of the moment playing in a loop was posted on Imgur.[3] Two days later, on February 11th, Redditor[2] hero0fwar posted it in the Always Sunny subreddit /r/IASIP. The post (shown below) received more than 800 points (97% upvoted) and 35 comments in two years.


  sometimes it feels like I am doing the same things day after day

  Spread

  On February 13th, 2016, the image was used by an anonymous 4chan user on the /v/ message board (shown below, left).[4]

  Two years later, on Feburary 19th, 2018, Facebook[5] account rrdsp0 posted an object labeling meme with the words “society” overlaid on Mac, “respect for woman” on the plate" and “Me” on Dennis. The post (shown below, center) received more than 30 reactions and four shares.

  The following day, Redditor[6] tommyvaldez posted a version about Star Wars: The Last Jedi in the /r/SequelMemes subreddit. The post (shown below, right) received more than 2,200 points (97% upvoted) and 70 comments in less than one month.  On March 15th, the Facebook[7] account socraticmemes posted a variation in which Mac, the plate and Dennis are labeled “Plato,” “an entire theory of metaphysics” and “Aristotle,” respectively. The post (shown below) received more than 3,200 reactions, 1,800 shares and 210 comments in four days.

  Three days, later the image was posted on the /r/MemeEconomy subreddit[8] by Redditor dperezk. The post received more than 29,000 points (90% upvoted) and 360 comments.  Various Examples
  Search Interest

  Not available.

  External References


  0 0
 • 03/19/18--12:50: Slob On My Knob
 • About

  “Slob On My Knob” is a song by rap group Three 6 Mafia about sex. The track is rapped entirely by member Juicy J and has been remixed numerous times in the years since its 1999 release. The song would appear in humorous remix videos on YouTube and in Vines.

  Origin

  The original “Slob On My Knob” was released on February 2nd, 1999 on the Three 6 Mafia album CrazyNDaLazDayz (shown below).[1]  Spread

  One of the first viral videos featuring the track was posted to YouTube on October 22nd, 2010 by iOnurb. The video shows a grandmother rapping the track, and gained over 1.1 million views (shown below).  The song saw more use in popular Vine videos starting in the mid-2000s. Popular Vines include a remix of a commercial for Godaddy.com (shown below, left) and a Source Filmmaker of Shrek (shown below, right).  In August of 2017, rapper A$AP Ferg paid tribute to the song in his song “Plain Jane” by delivering a rap in the cadence of “Slob On My Knob” (shown below).  Various Examples  Search Interest

  External References

  [1]Wikipedia – CrazyNDaLazDayz


  0 0

  About

  You Can Stop Worrying About Grenades Now is a quote from Tom Clancy’s Rainbow Six Siege said by the Jäger character who can intercept live grenades and defend characters with anti-detonation devices. The ubiquity of the catchphrase led to it being referenced in memes in the Rainbow Six Siege fandom.

  Origin

  Rainbow Six Siege was released on December 1st, 2015.[1] During the game, when the Jäger character deploys anti-detonation devices, he sometimes says the line “You can stop worrying about grenades now.”  Spread

  Shortly after the game’s release, fans began noticing the line and spoofing it. A video posted on January 27th, 2016 showed off the character saying the line repeatedly after deploying anti-detonation devices (shown below, left). On August 1st, a video posted by GageB showed the character saying the line right before a grenade goes off, gaining over 5,500 views (shown below, right).  In addition to videos making fun of the line, images posted in which a Jäger glitch was employed and an excess of anti-grenade devices were shown in the game were posted with the line as the title, gaining over 700 upvotes. Such a post was made on /r/Rainbow6 on December 5th, 2016 (shown below, left). A similar post to the same subreddit from July 1st, 2017 gained over 500 upvotes (shown below, right).  Various Examples  Search Interest

  External References


  0 0

  Overview

  Cambridge Analytica Facebook Controversy refers to an ongoing accusation that the data miniing and analysis firm Cambridge Analytica harvest information from more than 50 million Facebook profiles without the permission of the users. The company used this information to build software that could predict and influence the political opinions in favor of then-presidential nominee Donald Trump during the 2016 Presidential election.

  Background

  On December 15th, 2017, the Wall Street Journal[3] reported that Special Counsel Robert Mueller requested that Cambridge Analytica turn over documents connect to President Donald Trump’s campaign in his investigation into Russian interference in the 2016 U.S. election.

  On March 17th, 2018, in a series of interviews with The New York Times, the Observe and the Guardian, former employee and whistleblower Christopher Wylie said that using money from Republican and Trump donor Robert Mercer and former White House advisor Steve Bannon, the data mining firm Camridge Analytica harvested private infomration from more than 50 million Facebook users without their permission.[1][2]  The Times report that in 2014, while working for Strategic Communication Laboratories (SCL), the parent company of Cambridge Analytica, Wylie found that researchers at Cambridge University’s Psychometrics Centre developed a way to map personality traits based on what users liked on Facebook. They continued:

  " The researchers paid users small sums to take a personality quiz and download an app, which would scrape some private information from their profiles and those of their friends, activity that Facebook permitted at the time. The approach, the scientists said, could reveal more about a person than their parents or romantic partners knew -- a claim that has been disputed."

  However, when the University refused to work with the firm, Wylie enlisted Dr. Aleksandr Kogan, a Russian-American academic, to build his own version of the technique, pulling more than 50 million users information without their permission. Of those users, Dr. Kogan could build “psychographic profiles” of about 30 million users, while only about 270,000 who participated had given consent. They wuld then use that informaiton to build specific digital advertisements on Facebook.

  According to Wylie, once users sign up for the app, they participate in quiz that helps build the profile. He said, “It’s sort of like the digital shadow of yourself. So, when you think about what you do on social media, you curate your identity, so when you like things, when you follow things, you reveal all these little clues and if we have enough of those clues, we can start to develop a portrait of who you are.”

  After the activity was discovered by Facebook in 2015, the social media company was told that the information was destroyed.

  Development

  Facebook’s Response

  On March 16th, 2018,m Facebook announced that they would be suspending Startegic Communication Laboratoris (SCL), who owns Cambridge Analytica from the platform. They wrote in a statement:[4]

  Kogan requested and gained access to information from people after they chose to download his app. His app, “thisisyourdigitallife,” offered a personality prediction, and billed itself on Facebook as “a research app used by psychologists.” Approximately 270,000 people downloaded the app. In so doing, they gave their consent for Kogan to access information such as the city they set on their profile, or content they had liked, as well as more limited information about friends who had their privacy settings set to allow it.

  Although Kogan gained access to this information in a legitimate way and through the proper channels that governed all developers on Facebook at that time, he did not subsequently abide by our rules. By passing information on to a third party, including SCL/Cambridge Analytica and Christopher Wylie of Eunoia Technologies, he violated our platform policies. When we learned of this violation in 2015, we removed his app from Facebook and demanded certifications from Kogan and all parties he had given data to that the information had been destroyed.

  Cambridge Analytica CEO“Honey Pot” Video

  On March 19th, 2018, Channel 4 News in Britain aired a hidden camera interview with Cambridge Analytica CEO Alexander Nix speaking to a “perspective client” who was actually a Channel 4 reporter. During the courrse of the interivew, he discusses that the company has used bribes, false credentials and sex workers to land campaigns.

  “Many of our clients don’t want to be seen to be working with a foreign company,” Nix told the reporter. “We can set up fake IDs and websites, we can be students doing research projects attached to a university, we can be tourists. There’s so many options we can look at.”

  He also said that “They will offer a large amount of money to the candidate, to finance his campaign in exchange for land for instance. We’ll have the whole thing recorded on cameras.”

  Additionally, he said the firm could “send some girls around to the candidate’s house -- we have lots of history of things[…]I’m just saying, we could bring some Ukrainians in on holiday with us you know. You know what I’m saying.”[5]  Cambridge Analytica’s Response

  In a statement made on March 19th, Cambridge Anayltica[10] said:

  “Cambridge Analytica strongly denies the claims recently made by the New York Times, the Guardian and Channel 4 News.

  The company’s detailed responses to their questions ahead of publication were largely ignored in their subsequent reporting. Their source is a former contractor for Cambridge Analytica – not a founder as has been claimed – who left in 2014 and is misrepresenting himself and the company throughout his comments.

  In 2014 we received Facebook data and derivatives of Facebook data from another company, GSR, that we engaged in good faith to legally supply data for research. After it subsequently became known that GSR had broken its contract with Cambridge Analytica because it had not adhered to data protection regulation, Cambridge Analytica deleted all the Facebook data and derivatives, in cooperation with Facebook.

  This Facebook data was not used by Cambridge Analytica as part of the services it provided to the Donald Trump presidential campaign; personality targeted advertising was not carried out for this client either. The company has made this clear since 2016."

  Following the hidden camera interview, Alexander Nix said:[11]

  “In playing along with this line of conversation, and partly to spare our ‘client’ from embarrassment, we entertained a series of ludicrous hypothetical scenarios. I am aware how this looks, but it is simply not the case. I must emphatically state that Cambridge Analytica does not condone or engage in entrapment, bribes or so-called ‘honeytraps’, and nor does it use untrue material for any purpose.

  “I deeply regret my role in the meeting and I have already apologised to staff. I should have recognised where the prospective client was taking our conversations and ended the relationship sooner.”

  Media Coverage

  In addition to reports by the Times and the Guardian, virtually all major media outlets covered the story, including CBS,[6]NBC,[7] Gizmodo,[8]ABC[9] and more.

  Search Interest

  External References


  0 0
 • 03/19/18--17:30: I Need a Doctor
 • I Need a Doctor is a meme based on the rap of the same name performed by American performers Dr. Dre, Eminem, and Skylar Grey. The meme primarily works as a placing of the song in animations of characters bleeding out or dying.

  Origins

  The song was originally released on February 1, 2011 through Aftermath Entertainment, Dr. Dre’s label. The song focuses on the close friendship between Dre and Slim Shady and how they got each other’s backs. Reaction to the song was generally positive, and it hit #4 at the Billboard charts at the time as well. The music video for the song was released on February 24 of that year. It currently sits at over 300 million views as of 2018.

  The earliest examples of the meme date back to April 2011. The first of these is by animator SheWolfInTheCity and depicted a dog character getting gored graphically. This video currently sits at over 100 thousand views.

  Spread

  Soon, more versions continued to spread from a variety of animators. Gimmicks include treating their characters to either harmless injuries or worse fates.


  0 0
 • 03/19/18--21:51: Ōkami
 • (Author’s Note: This page is still a work in progress!)

  About

  Ōkami (Translated to “great god” or “wolf” in English) is a Japanese video game developed by Clover Studio and published by Capcom in 2006. It is an action-adventure game directed by Hideki Kamiya, director of the Bayonetta and Devil May Cry series. The game is known for its tradition Japanese watercolor art style, its story based on the Shinto religion, and unique gameplay involving “celestial brush” techniques.

  Gameplay

  Ōkami and its sequel Ōkamiden are loosely based on the Shinto religion. In Ōkami the player assumes control of the Shinto sun goddess, Amaterasu, and explores the land of Nippon, a fictionalized version of Japan. Gameplay in Ōkami is a mixture of action, platforming, and puzzle solving which allows Amaterasu (or Chibiterasu in Ōkamiden) to travel to various regions in Nippon.

  Celestial Brush

  Ōkami’s staple gameplay mechanic is “Celestial Brush” Techniques, inspired by the traditional watercolor painting that was common in Japan throughout its history. When the player used the Celestial Brush, the game would pause and allow the player to draw on the screen using their controller (the method of drawing was changed with each platform). This feature could be used for combat, puzzles, and general gameplay, allowing for a unique and versatile experience. Throughout the game, Amaterasu could learn new Brush techniques such as “Sunrise”, “Power Slash”, “Cherry Bomb”, and “Catwalk”. Each brush technique could be used for specific situations or general use.

  Sequel

  On September of 2010 in Japan, Capcom would publish a direct sequel called Ōkamiden for the Nintendo DS. The game would release worldwide in March of 2011. Much like the first game, Ōkamiden has the player travel through Nippon, but, instead of playing as Amaterasu, the player would take control of her son Chibiterasu. Gameplay was similar to the original Ōkami with emphasis on the Celestial Brush mechanics to allow players to interact with the game world.

  Reception

  Ōkami’s reception has been well-received by game reviewers and players. It received a Metacritic score of 93[1]. Ōkamiden would receive positive reception as well, but with much lower ratings than the original. The Metacritic score for Ōkamiden would be an 82.[2]

  Fandom

  Ōkami and Ōkamiden share a passionate fandom, largely overlapping with other fandoms, such as Legend of Zelda. It has also gained a large following within the Furry fandom.

  Fanart

  Searching “Okami” in DeviantArt provides over 235,000 results[3] while searching “Okamiden” provides barely over 8,000 results[4].

  Search Interest

  External References

  [1] Metacritic – Okami for PlayStation 2 Reviews – Metacritic

  [2] Metacritic Okamiden for DS Reviews – Metacritic

  [3] DeviantArt Search Results for ‘Okami’

  [4] DeviantArt Search Results for ‘Okamiden’


  0 0
 • 03/20/18--04:35: Major Key
 • The Major Key russ group is the manifistation of cringy rich boy culture. Major Key is often referenced when talking about people showing off money, acting superior or thinking they can get away with anything. There are various ways people show “appreciation” for Major Key, some unironically, but mostly ironical support. Thats why mentioning the Major Key russ group often is referenced in a comical way, often to make fun off popular trends that most people view as being stupid.


  0 0

  About

  Four Pictures of Jennifer Lawrence refers to a type of post popular in 2016 which parodies clickbait headlines about celebrity photo galleries (e.g. “20 Pictures of Rihanna That Will Make You Say ‘Wow!’”) by showing a picture gallery of a certain object and having the fake headline read “Four Pictures of Jennifer Lawrence That Will Make You Say ’That’s a Picture of (X).’”

  Origin

  Spread

  Various Examples

  Search Interest

  External References

  http://www.clickhole.com/article/6-pictures-scarlett-johansson-will-make-you-say-pi-815

  http://www.ebaumsworld.com/pictures/20-photos-of-jennifer-lawrence-that-will-make-you-say-thats-not-jennifer-lawrence-those-are-just-stock-photos-of-businessmen/85125727/

  https://imgur.com/gallery/zasbs

  https://imgur.com/gallery/Zti4u

  https://www.facebook.com/1216608408354161/posts/1412230682125265

  https://www.reddit.com/r/OutOfTheLoop/comments/85n501/whats_up_with_four_pictures_of_jennifer_lawrence/


  0 0
 • 03/20/18--07:55: Shuaiby Livestream Suicide
 • Warning: This entry contains content that may be unsuitable for some viewers.


  Overview

  Shuaiby’s Livestream Suicide refers to a livestreamed video in which a young man identified by the online handle Shuaiby appears to commit suicide by shooting himself with a shotgun. In mid-March 2018, the video became a subject of controversy on Reddit after it began circulating within various communities on the social media platform.

  Background

  On March 14th, 2018, YouTuber Shauiby published a livestream in which a man wearing a bandana over his face holds a piece of paper with the words “Bye /r9k/” up to the camera before shooting himself in the head with a shotgun, followed by a woman discovering his body. The video was promptly removed from YouTube.[1]

  Developments

  Online Reaction

  On March 14th, an anonymous 4chan user submitted a thread to the /r9k/ board titled “4channer suicide,” which claimed to be a friend of Shuaiby.[2] In the post, the author described their relationship with Shuaiby in green text, speculating that a strained relationship with his mother led to the suicide (shown below).  The following day, a thread about the suicide was submitted to the Kiwi Farms[9] forum. Also on March 15th, a post titled “RIP u/Shuaiby who committed suicide on YouTube Live” was submitted to /r/DeadRedditors.[8] On March 16th, a 4chan user submitted a thread to the /pol/ board speculating that the suicide video was linked to a 4chan outage.[5]

  News Media Coverage

  On March 14th, the blog News Media Watchdog[4] published an article titled “Man Reportedly Commits Suicide on a YouTube Livestream.” On March 15th, the Vice tech blog Motherboard[3] published an article titled “A Video of What Appears to Be a Man Shooting Himself Has Been Up on Reddit for 9 Hours.” That day, the news site Fast Company[6] published a similar article titled “A grisly “suicide” video was removed from Reddit. Except it wasn’t.”

  Search Interest

  External References


  0 0
 • 03/20/18--08:41: Scientist Ivanka Trump
 • About

  Scientist Ivanka Trump is a series of image macros of United States President Donald Trump’s daughter Ivanka Trump in safety goggles and using a test tubes.

  Origin

  On March 19th, 2018, Ivanka Trump posted a series of photos promoting “workforce development” and infrastructure intiatives while dressed as a working scientist on Twitter[1] and Instagram. [2] The post (shown below) received more than 1,200 retweets, 7,300 likes and 2,200 comments on Twitter and 69,000 likes on Instagram.  Search Interest


older | 1 | .... | 504 | 505 | (Page 506) | 507 | 508 | .... | 637 | newer